Plakat

W 2017 roku, Adrian Gładecki – fotograf i podróżnik sfotografował jedyny, znany nam, egzemplarz plakatu Sabałowych Bajań z 1973 roku. (Pisaliśmy o tym na naszej stronie w lipcu 2017 roku https://sabalowebajania.pl/plakat-z-vii-sabalowych-bajan-odnaleziony-w-prawie-stuletniej-chalupie/). W styczniu tego roku otrzymaliśmy niespodziewaną wiadomość – okazało się bowiem, że autorem tego plakatu jest światowej sławy artysta – plakacista, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Mieczysław Górowski (1941-2011).

Jak to się stało, że właśnie Mieczysław Górowski został autorem plakatu Sabałowych Bajań? Tego dowiedzieliśmy się z archiwalnego artykułu Dziennika Polskiego. W 1973 roku wydział kultury przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie ogłosił konkurs na „plakat imprez folklorystycznych organizowanych przez PWRN”. Laureatami I nagrody na projekt plakatu na VII Sabałowe Bajania zostali: Janusz Gawłowski oraz Mieczysław Górowski. Pokonkursowy wernisaż prac odbył się w marcu 1973 roku w Galerii Sztuki Oddziału Teatralnego Muzeum Historycznego.

Pozostaje jeszcze jedno nurtujące nas pytanie: co stało się z plakatem Janusza Gawłowskiego. drugiego laureata konkursu….