Bukowiański serdak z 1888 roku

Bukowiański serdak z 1888 roku

Specjalnie na Jubileuszowe 50. Sabałowe Bajania został zrekonstruowany serdak, pochodzący ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Pani Agnieszka Grabowska – pracownik Centralnego Magazynu Zbiorów – udostępniła zdjęcia cennego eksponatu pochodzącego z Bukowiny.


Twórca ludowy z Nowego Targu (członek Tatrzańskiego Oddziału STL) Mieczysław Guziak wykonał replikę serdaka, który będzie można podziwiać na Ogólnopolskiej Wystawie Stowarzyszenia Twórców Ludowych organizowanej w ramach Sabałowych Bajań od 10 do 14 sierpnia w Domu Ludowym. Datowany na 1888 rok bukowiański serdak, został nabyty do zbiorów Muzeum w 1948 roku a jego stan nie pozwala dziś na eksponowanie go na wystawach.

Dziękujemy bardzo Muzeum Etnograficznemu za udostepnienie dokumentacji zdjęciowej serdaka z Bukowiny a panu Mieczysławowi Guziakowi za podjęcie się wykonania repliki.

pme 1788,1 fot. edward koprowskiFot. Edward Koprowski pme 1788,2 fot. edward koprowskiFot. Edward Koprowski pme 1788,7 fot. edward koprowskiFot. Edward Koprowski