53. Sabałowe Bajania przechodzą do historii.
Jakie były? Wypełnione słońcem i deszczem, zmaganiami konkursowymi, koncertami i warsztatami plastycznymi, spotkaniami z twórczością ludową, pysznymi potrawami regionalnymi, a także zawodami strzeleckimi.
Komisja oceniająca w składzie: dr Artur Czesak, mgr Benedykt Kafel, dr Dorota Majerczyk, prof. dr hab. Zbigniew Przerembski oraz dr hab. Stanisław Węglarz przesłuchała 179 punktów programu w tym 42 gawędziarzy, 47 śpiewaków solistów, 36 grup śpiewaczych, jednego starostę weselnego oraz jedną parę pytacy. Uczestnicy przyjechali z jedenastu województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego oraz ze Stanów Zjednoczonych (Chicago).
Nagrody grand prix „Bukowiańskie Buki” otrzymali:
- za wybitną prezentację gawędy otrzymał Józef Niesyt z Jasienicy,
- za wybitną prezentację gry na wielu instrumentach (złóbcokach, dwojnicy, piszczałce, dudach i skrzypcach) otrzymał Krzysztof Trebunia-Tutka z Zakopanego
- za wybitną prezentację pieśni otrzymała Bogusława Grzywa z Gałek
- za wybitną prezentację pieśni przez grupę śpiewaczą otrzymała żeńska grupa śpiewacza „Zakukała Kukułeczka” z Gałek.
Cały protokół jest dostępny pod linkiem http://sabalowebajania.pl/protokol-glowny-przesluchan-konkursowych-53-sabalowych-bajan/.
W pierwszy festiwalowy dzień, pod bukowiańskimi termami odbyły się zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”. W zawodach uczestnikami byli w większości przebywający na wypoczynku turyści, chociaż nie zabrakło również mieszkańców gminy Bukowina Tatrzańska. Marcin Marcinków z Leśnicy i tym razem był najlepszy – powtórzył swój sukces z ubiegłego roku i zdobył nagrodę główną.
Tego samego dnia wieczorem, również w plenerze, odbyły się koncerty, a przede wszystkim Sabałowa Noc, podczas której Hetman Zbójnickiej Braci, prof. Stanisław Hodorowicz, powołał do Starszyzny Zbójnickiej Gromady: Stanisława Gąsienicę-Wawrytko, Adama Sawinę oraz Janusza Haniaczyka do zaszczytnego grona Zbójników dołączyli Adam Gąsienica-Makowski z Murzasichla, Roman Guzik z Juszczyna, Tadeusz Błażusiak z Nowego Targu, Andrzej Bargiel z Zakopanego, Marek Majerczyk
z Bukowiny Tatrzańskiej, Jan Gut z Suchego. Wyniesione do godności Wiyrchowyj Orlicy zostały: Stanisława Szewczyk z Łopusznej, Anna Bąk z Dzianisza, Katarzyna Dryjas
z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Agnieszka Gąsienica-Giewont z Witowa.
Festiwalowa środa była dniem Gminy Bukowina Tatrzańska. Dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpiły wszystkie zespoły regionalne działające pod patronatem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Po południu przyszedł czas na Degustację Potraw Regionalnych przygotowaną przez gaździny i zakłady gastronomiczne. Nie brakowało chętnych by spróbować 49 przysmaków góralskiej kuchni.
53. Sabałowym Bajaniom towarzyszyła również wystawa i kiermasz ludowej. Na wystawie zostało zaprezentowanych ponad 300 prac z różnych dziedzin ludowego rękodzieła zaś na kiermaszu 25 twórców demonstrowało i swoje umiejętności i prace.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia galerii Festiwalu: sabałowebajania.pl gdzie dostępne są zdjęcia z całości wydarzenia.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli 53. Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej. Góralskie Bóg zapłoć! Do zobaczenia za rok.