Jak zwykli mawiać konferansjerzy „skoro konkursy, to i wysokie jury”! W trakcie pięćdziesięcioletniej historii „Sabałowych Bajań” w komisji artystycznej zasiadało około 30 jurorów, przede wszystkim etnografów, etnomuzykologów, językoznawców, muzyków itp, a więc też nie sposób wymienić ich wszystkich.
Wspomnijmy zatem o tych którzy najdłużej (przynajmniej kilka razy) zajmowali się oceną występów konkursowych, a należą do nich: prof. dr Roman Reinfuss (etnograf), mgr Aleksandra Bogucka (etnomuzykolog), prof. dr hab. Józef Bubak (dialektolog), dr Krystyna Kwaśniewicz (etnograf), mgr Benedykt Kafel (etnograf) i dr hab. Stanisław Węglarz (etnolog/antropolog kulturowy).
Z tego grona „żelaznych jurorów” ubył najpierw Profesor Reinfuss, a następnie Profesor Bubak. Od 2009 r. z zasiadania w komisji artystycznej zrezygnowała Doktor Kwaśniewicz, a w jej miejsce organizatorzy zaprosili do współpracy mgr Dorotę Majerczyk (etnologa). Wreszcie w 2011 r. do jurorskiego grona dołączył dr Artur Czesak (językoznawca). Od tego czasu komisja artystyczna corocznie pracuje w tym samym, pięcioosobowym składzie: Aleksandra Bogucka, Artur Czesak, Benedykt Kafel, Dorota Majerczyk i Stanisław Węglarz. (S.W.)
mgr Aleksandra Szurmiak Bogucka – jest jednym z najwybitniejszych polskich etnomuzykologów. Jej specjalność to tradycyjna kultura muzyczna polskich Karpat i Podkarpacia. Zawsze ciepło i serdecznie potrafi doradzić każdemu wykonawcy „co i jak było nie tak”. Związana z „Sabałowymi Bajaniami” od 1969 roku.
mgr Dorota Majerczyk – etnolog, związana z „Sabałowymi Bajaniami” od 2009 roku. Jej domeną jest muzyka i śpiew więc uczestnicy uważajcie bo wszystkie „nieczystości” w mig będą wyłapane.
dr Artur Czesak – dr nauk humanistycznych (Uniwersytet Jagielloński), dialektolog, leksykograf, sympatyk regionalizmów, pogromca błędów stylistycznych. Zbieracz słów mało znanych. (źródło: https://dobryslownik.pl/zespol/). To Festiwalowa „świeżynka” – do grona jury „Sabałowych Bajań” dołączył w 2011 roku.
mgr Benedykt Kafel – etnograf, związany na codzień z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół“ w Nowym Sączu. Jego uwadze nie ujdzie żaden szczegół, zwłaszcza w regionalnym przyodziewku. Na „Sabałowych Bajaniach” jest od 1978 roku.
dr hab. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy, z ojcowską troską spogląda na prezentacje uczestników „bajaniowych” konkursów. Wszystko ujmuje holistycznie czyli całościowo. Związany z „Sabałowymi Bajaniami” od 1990 roku.